LESSON SET OVERVIEW

With this lesson set, your students will:

  • practise money and shopping related vocabulary,
  • discuss the cost of living in different places,
  • talk about shopping preferences and experiences,
  • evaluate situations related to shopping,
  • watch two videos: one about the cost of living in the Netherlands and one about a shop in Germany. 

In the first lesson of the set, students learn verbs related to money and vocabulary to talk about spending money. They also compare costs of living. In the second lesson, students practise the vocabulary further while talking about shopping.

This is a lesson set. Use the lessons in the set in the suggested order. Learn more about sets here.

Each lesson in the set is also a standalone lesson.

Lesson 1

Introduce money-related vocabulary
ESL lesson about money
Flipped Lesson 60 min Unlimited Plan

How much does it cost?

General

Students learn money-related verbs (e.g. earn, cost, spend, lend) and use the vocabulary to talk about the cost of living. They also do listening comprehension activities and respond to a video.

Lesson 2

Encourage students to talk about shopping
speaking lesson about shopping
Speaking Class 45 min / 60 min Unlimited Plan

Shopping experience

Lifestyle

Students categorize vocabulary related to shopping (e.g. cashier, discount, second-hand) and share their shopping preferences. Encourage students to use the shopping-related verbs from Lesson 1 in ex. 4 and 5 (slides 11-16).

Comments

Title separator

Leave a Reply

Browse other sets for this level

Title separator Show more lessons

Questions

Title separator

Is there a minimum subscription period if I choose a monthly subscription?

No, there's no minimum required number of subscription months. You can cancel any time you want. Basically, you can sign up and then cancel your subscription the next day, which will mean you have access for 1 month and won't be charged again.

What currencies can I pay in for my subscription?

Our default currency is USD (American dollar), but you can also pay in EUR (euro), GBP (British pound sterling) or PLN (Polish zloty). You can change the currency you want to pay in at the Pricing page before selecting a subscription plan.

How can I edit an e-lesson plan?

You can get your own editable copy of an e-lesson plan and make changes to it. To do so, either (1) make a copy of it on your Google Drive (preferable method) or (2) download it in a Powerpoint format (but formatting might be a bit off so we can’t guarantee that it will work well).
Read more FAQ
Title separator

ESL Brains

Forgot password?
or continue with